Redirection 1.7.26 - en to fr translation catalogue (184 entries)

en:  for external site: <code>%s</code>
fr: pour le site externe: <code>%s</code>

en: %d per-page
fr: %d par page

en: %s by matching %s
fr: %s qui correspondent à %s

en: %s imported on %s at %s
fr: %s importé sur %s à %s

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 404 Errors
fr: Erreurs 404

en: <small>No options have been set</small>
fr: <small>Aucune option n'a été choisie</small>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
fr: <strong>Impossible d'écrire sur le fichier <code>.htaccess</code> - vérifiez les permissions du fichier</strong>

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
fr: <strong>Désactivé: vous devez activer <a href="options-permalink.php">les permaliens</a> avant de l'utiliser</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
fr: <strong>Désactivé: entrez l'emplacement du fichier <code>.htaccess</code></strong>

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
fr: <strong>Emplacement invalide - vérifier que l'adresse existe</strong<

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
fr: Un module  est un élément de contrôle qui détermine la façon dont sont traitées les redirections. Les éléments d'un module WordPress sont traités par WordPress, les éléments d'un module Apache sont traités par <code>.htaccess </ code>, et les éléments du module 404 affecte la façon dont les erreurs sont enregistrées.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
fr: Un code  unique permettant aux lecteurs d'un flux d'accéder au RSS de Redirection (laisser vide pour le générer automatiquement)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Group
fr: ajouter un groupe

en: Add Module
fr: Ajouter un module

en: Add Redirection
fr: Ajouter la redirection

en: Add new redirection
fr: Ajouter une nouvelle redirection

en: Advanced: For management of external sites
fr: Avancé: pour la gestion de sites externes

en: All translators will have a link to their website placed on the plugin homepage at <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> and <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>, in addition to being an individual supporter.
fr: Tous les traducteurs ont un lien vers leur site sur la page de l'extension sur <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> et <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>.

en: Allow IPs
fr: Autoriser des IP

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: As long as possible
fr: Aussi long que possible

en: Auto-generate URL
fr: URL auto-générée

en: Ban IPs
fr: Bannir des IP

en: Bulk Actions
fr: Actions en vrac

en: Cancel
fr: Annuler

en: Canonical
fr: canonique

en: Category URLs
fr: URL de catégorie

en: Commercial<br/>Donation
fr: Don<br/>Commercial

en: Create
fr: Créer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Logs
fr: Supprimer les journaux

en: Delete Redirection
fr: Supprimer Redirection

en: Details
fr: Détails

en: Disabling a group will disable all items contained within it
fr: Désactivé un groupe, désactive tous les items qu'il contient

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr: Affichage %s&#8211;%s sur %s

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Don't monitor
fr: Ne pas surveiller

en: Enabled
fr: Activé

en: Error (404)
fr: N'existe plus (erreur 404)

en: Error Level
fr: Niveau d'erreur

en: Expire Logs
fr: Expiration des journaux

en: Export to CSV
fr: Export en CSV

en: Filter
fr: Filtre

en: Force WWW
fr: Forcer WWW

en: Force WWW (www.%s)
fr: forcer WWW (www.%s)

en: Full details of producing a translation can be found in this <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide to translating WordPress plugins</a>.
fr: Tous les détails pour faire la traduction d'un plugin sont dans ce <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide</a>.

en: Go
fr: ok

en: Group
fr: Groupe

en: Groups
fr: Groupes

en: Groups for module
fr: Groupes du module

en: HTTP Code
fr: Code HTTP

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
fr: Vous pouvez importer des redirections depuis un fichier .htaccess, CSV ou XML.

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
fr: Je suis un type bien et j'ai aidé l'auteur de cette extension

en: IP Lookup Service
fr: Service IP Lookup

en: IPs are allowed
fr: Les IP sont autorisés

en: IPs are banned
fr: Les IP sont bannis

en: If you are using this plugin in a commercial setup, or feel that it's been particularly useful, then you may want to consider a <strong>commercial donation</strong>.
fr: Si vous utilisez cette extension pour un site commercial, ou trouvez qu'il est particulièrement utile, vous pouvez songer à un <strong>don commercial</strong>.

en: If you're multi-lingual then you may want to consider donating a translation:
fr: Si vous parlez plusieurs langue, vous pouvez aider en faisant une traductiob:

en: Import
fr: Importer

en: Import into
fr: Importer dans

en: Individual<br/>Donation
fr: Don<br />Individuel

en: Last Access
fr: Dernier accès

en: Leave as is
fr: Laisser comme ça

en: Location
fr: Emplacement

en: Log
fr: Journaux

en: Log 404s
fr: Journaux des erreurs 404

en: Logged In
fr: Connecté

en: Logged Out
fr: Déconnecté

en: Match
fr: Correspond à

en: Matched
fr: Correspond

en: Memory Limit
fr: Limite Mémoire

en: Modified posts
fr: Articles modifiés

en: Monitor new posts
fr: Surveiller les nouveaux articles

en: Move To
fr: Déplacer vers

en: Name
fr: Nom

en: Next
fr: Suivant

en: No errors
fr: Pas d'erreur

en: No items have been selected
fr: Aucun item n'a été sélectionné

en: No items were imported
fr: Aucun item n'a été importé

en: Not matched
fr: Ne correspond pas à

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
fr: Notez que le groupe est ignoré lors de l'import d'un fichier XML

en: Note: Hits are dependant on log entries
fr: Note: les hits dépendent des items des journaux

en: Operations
fr: Actions

en: Pass-through
fr: Transiter par

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
fr: Veuillez lire la documentation et la FAQ, et consulter le rapport de bug avant de poser des questions.

en: Please specify a group name
fr: Veuillez spécifier un nom de groupe

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter ...

en: Plugin Support
fr: Supporter cette extension

en: Post &amp; Page URLs
fr: URL d'articles et de pages

en: Previous
fr: Précédent

en: Process Current Logs
fr: Actions sur les logs

en: RSS Token
fr: Coadge RSS

en: Raw .htaccess
fr: .htacess brut

en: Redirect to
fr: Redirige vers

en: Redirect to URL
fr: Rediriger vers une URL

en: Redirect to random post
fr: Rediriger vers un article aléatoire

en: Redirected by
fr: Redirigé par

en: Redirection Bug Tracker
fr: Redirection - Rapport de bug

en: Redirection Documentation
fr: Redirection - Documentation

en: Redirection FAQ
fr: Redirection - FAQ

en: Redirection Help
fr: Redirection - Aide

en: Redirection Log
fr: Journaux des redirections

en: Redirection Support
fr: Aide de Redirection

en: Redirection Support Forum
fr: Redirection - Forum d'entraide

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
fr: Les données de Redirection ont été supprimées et l'extension désactivée

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely!  However, it has required a great deal of time and effort to develop and if it has been useful you can help support this development by <strong>making a small donation</strong>.
fr: Redirection est utilisable gratuitement - la vie est belle! Cependant, il a nécessité un grand nombre d'heure et beaucoup d'effort pour être developpé. Donc si vous trouvez cette extension utile, vous pouvez contribuer à son développement en <strong>faisant un petit don</strong>.

en: Redirections for group
fr: Redirections par groupe

en: Redirects
fr: Redirections

en: Referrer
fr: Référant

en: Regex
fr: Motif

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Reset Hits
fr: Initialiser les accès

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Search
fr: Chercher

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
fr: Sélectionner cette option supprimera toutes les redirections, les journaux et toutes les options associées à l'extension Redirection. Soyez sur que c'est ce que vous voulez!

en: Server default
fr: valeur serveur

en: Settings
fr: Réglages

en: Show errors
fr: Afficher les erreurs

en: Site URL
fr: URL source

en: Sorry, but your redirection was not created
fr: Désolé, mais votre redirection n'a pas été créée

en: Source URL
fr: URL source

en: Strip Index
fr: Enlever l'index

en: Strip WWW (%s)
fr: Enlever Www (%s)

en: Strip index files (html,php)
fr: Enlever les fichiers index (html,php)

en: Strip index files (html,php,asp)
fr: Enlever les fichiers index (html,asp,php)

en: Strip index.php
fr: Enlever index.php

en: Support
fr: Aide

en: Target URL
fr: URL cible

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
fr: L'URL cible sera choisie à partir d'une des adresses suivantes, selon que l'utilisateur est connecté ou non. Laisser l'URL vide signifie que l'utilisateur n'est pas redirigé.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
fr: Le visiteur sera redirigé si le site référent correspond. Vous pouvez spécifier une URL cible pour les visiteurs venant d'un site, ou ne venant pas d'un site. Laisser l'URL vide signifie que l'utilisateur n'est pas redirigé.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
fr: Le visiteur sera rediriger selon l'<em>User-Agent</em>. Vous pouvez spécifier une URL si l'<em>user agent</em> correspond, et s'il ne correspond pas. Laisser l'URL vide signifie que l'utilisateur n'est pas redirigé. <strong>Les correspondances sont faites avec des expressions régulières</strong>.

en: There are no logs to display!
fr: Pas de journaux à afficher!

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
fr: Ces actions s'appliquent aux items actuellement consultés (résultats de votre recherche ou sélection)

en: This will act as an incentive for me to carry on developing, providing countless hours of support, and including new features and suggestions. You get some useful software and I get to carry on making it.  Everybody wins.
fr: Cela m'encourage pour continuer son développement, en fournissant d'innombrables heures de soutien, et notamment de nouvelles fonctionnalités et suggestions. Vous obtenez ainsi des logiciels utiles et je peux continuer à en faire. Tout le monde y gagne.

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
fr: Sera utilisée pour générer automatiquement une URL si aucune URL n'est donnée. Vous pouvez utiliser les tags spéciaux $dec$ ou $hex$ pour insérer un ID unique (soit décimal soit hexadécimal)

en: Time Limit
fr: Limite de temps

en: Title
fr: Titre

en: Toggle
fr: Permuter

en: Tracked
fr: Suivi

en: Translations
fr: Traductions

en: URL Monitoring
fr: Surveillance des URL

en: URL and login status
fr: URL et statut de connexion

en: URL and referrer
fr: URL et site référant

en: URL and user agent
fr: URL et User-Agent

en: URL only
fr: une URL

en: Update
fr: Enregistrer

en: Upload
fr: Envoyer

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: View as
fr: Export

en: Whether to track 'hits' to items
fr: Comptage des hits par item

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
fr: WordPress est installé dans: <code>%s</code>

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
fr: L'importation XML est seulement disponible avec PHP5 - vous avez PHP4

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
fr: Redirection peut détecter les changements d'URL et générer une redirection automatiquement dans un groupe spécifique.

en: You have no groups in this module.
fr: Vous n'avez aucun groupe dans ce module.

en: You have no modules defined yet
fr: Vous n'avez aucun modules définis pour l'instant

en: You have no redirections.
fr: Vous n'avez pas de redirection.

en: Your group was added successfully
fr: Votre groupe a bien été ajouté

en: Your logs have been deleted
fr: Votre archivage a été effacé

en: Your module was not created - did you provide a name?
fr: Votre module n'a pas été créé - avez-vous fourni un nom?

en: Your module was successfully created
fr: Votre module a bien été créé

en: Your options were updated
fr: Vos options ont été mises à jour

en: Your redirection has been added.
fr: Votre redirection a été ajouté.

en: days (enter 0 for no expiry)
fr: jours (0: pas d'expiration)

en: delete
fr: Supprimer

en: disabled
fr: désactivé

en: edit
fr: modifier

en: edit group
fr: modifier le groupe

en: for
fr: pour

en: force WWW
fr: forcer WWW

en: memory limit at %dMB
fr: mémoire limitée à %dMB

en: no errors
fr: Pas d'erreur

en: optional
fr: optionnel

en: re-order
fr: réordonner

en: reset
fr: Initialiser

en: save order
fr: enregistrer l'ordre

en: show errors
fr: Afficher les erreurs

en: strip WWW
fr: enlever WWW

en: strip index
fr: enlever index

en: time limit at %ss
fr: durée limitée à %ss

en: time limit set as long as possible
fr: durée aussi longue que possible
