Redirection 1.7.26 - en to pt translation catalogue (198 entries)

en:  for external site: <code>%s</code>
pt:  para o site externo: <code>%s</code>

en: %d per-page
pt: %d por página

en: %s by matching %s
pt: %s correspondentes à %s

en: %s imported on %s at %s
pt: %s importado em %s às %s

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 2 minutes
pt: 2 minutos

en: 30 seconds
pt: 30 segundos

en: 404 Errors
pt: Erros 404

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: <small>No options have been set</small>
pt: <small>Nenhuma opção foi definida</small>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
pt: <strong>Não foi possível gravar o <code>.htaccess</code> - verifique as permissões do arquivo</strong>

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
pt: <strong>Desativedo: você deve ativar <a href="options-permalink.php">permalinks</a> antes de utilizar</strong><strong>Désactivé: vous devez activer <a href="options-permalink.php">les permaliens</a> avant de l'utiliser</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
pt: <strong>Desativado: insira o caminho do arquivo <code>.htaccess</code></strong>

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
pt: <strong>Caminho inválido - verifique se o caminho existe</strong>

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
pt: Um módulo é um elemento de controle que define como os redirecionamentos são tratados. Elementos em um módulo do Wordpress são tratados pelo Wordpress, elementos em um módulo do Apache são tratados pelo <code>.htaccess</code>, e elementos em um módulo 404 afetam como os logs de erros 404 são armazenados.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
pt: Um token único permitindo que leitores de feed acessem o RSS do plugin Redirection (deixe vazio para gerar automaticamente)

en: Action
pt: Ação

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Group
pt: Adicionar Grupo

en: Add Module
pt: Adicionar Módulo

en: Add Redirection
pt: Adicionar redirecionamento

en: Add new redirection
pt: Adicionar novo redirecionamento

en: Advanced: For management of external sites
pt: Avançado: Para gerenciamento de sites externos

en: All translators will have a link to their website placed on the plugin homepage at <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> and <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>, in addition to being an individual supporter.
pt: Todos os tradutores terão um link para seus respectivos websites na página do plugin em <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> e <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>.

en: Allow IPs
pt: Permitir IPs

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you sure?
pt: Tem certeza disso?

en: As long as possible
pt: Quanto tempo for preciso

en: Auto-generate URL
pt: Gerar URL automaticamente

en: Ban IPs
pt: Banir IPs

en: Bulk Actions
pt: Ações em Massa

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Canonical
pt: canônica

en: Category URLs
pt: URLs de Categorias

en: Commercial<br/>Donation
pt: Doação<br/>Comercial

en: Create
pt: Criar

en: Date
pt: Data

en: Delete
pt: Remover

en: Delete Logs
pt: Remover Logs

en: Delete Redirection
pt: Remover Plugin Redirection

en: Details
pt: Detalhes

en: Disabling a group will disable all items contained within it
pt: Desativer um grupo irá desativar todos os itens nele contidos

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Exibindo %s&#8211;%s de %s

en: Do nothing
pt: Fazer nada

en: Don't monitor
pt: Não monitorar

en: Enabled
pt: Ativado

en: Error (404)
pt: Página inexistente (Erro 404)

en: Error Level
pt: Nível de Erro

en: Expire Logs
pt: Expirar Logs em

en: Filter
pt: Filtro

en: Force WWW
pt: Forçar WWW

en: Force WWW (www.%s)
pt: Forçar WWW (www.%s)

en: Full details of producing a translation can be found in this <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide to translating WordPress plugins</a>.
pt: Os detalhes sobre como criar uma tradução podem ser encontrados neste <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guia para tradução de plugins do Wordpress</a>.

en: Go
pt: ok

en: Group
pt: Grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups for module
pt: Grupos do módulo

en: HTTP Code
pt: Código HTTP

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
pt: Aqui você pode importar redirecionamentos de um arquivo .htaccess, CSV ou XML.Vous pouvez importer des redirections depuis un fichier .htaccess, CSV ou XML.

en: Hits
pt: Acessos

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
pt: Sou uma pessoa legal e já ajudei o autor deste plugin

en: IP Lookup Service
pt: Serviço de Lookup de IP

en: IPs are allowed
pt: IPs são permitidos

en: IPs are banned
pt: IPs são banidos

en: If you are using this plugin in a commercial setup, or feel that it's been particularly useful, then you may want to consider a <strong>commercial donation</strong>.
pt: Se você está utilizando este plugin em um ambiente comercial, ou acredita que ele foi realemente útil, você pode considerar fazer uma <strong>doação comercial</strong>.

en: If you're multi-lingual then you may want to consider donating a translation:
pt: Se você é fluente em outro idioma talvez você possa considerar doar uma tradução:

en: Import
pt: Importar

en: Import into
pt: Importar em

en: Individual<br/>Donation
pt: Doação<br />Individual

en: Items
pt: Itens

en: Last Access
pt: Último Acesso

en: Leave as is
pt: Deixar como está

en: Location
pt: Caminho

en: Log 404s
pt: Armazenar log de erros 404

en: Logged In
pt: Usuário fez login

en: Logged Out
pt: Usuário fez logout

en: Logging
pt: Armazenamento de Logs

en: Match
pt: Correspondente à

en: Matched
pt: Corresponde

en: Memory Limit
pt: Limite de Memória

en: Modified posts
pt: Posts modificados

en: Module
pt: Módulo

en: Modules
pt: Módulos

en: Monitor new posts
pt: Monitorar novos posts

en: Move To
pt: Mover para

en: Name
pt: Nome

en: Next
pt: Próximo

en: No errors
pt: Sem erros

en: No items have been selected
pt: Nenhum item selecionado

en: No items were imported
pt: Nenhum item foi importado

en: Not matched
pt: Não corresponde

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
pt: Note que o grupo é ignorado quando for feito o upload de um arquivo XML.

en: Note: Hits are dependant on log entries
pt: Aviso: Acessos dependem de entradas de log

en: Operations
pt: Ações

en: Options
pt: Opções

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
pt: Por favor leia a documentação e a FAQ e pesquise no bug tracker antes de fazer uma pergunta.

en: Please specify a group name
pt: Por favor especifique um nome para o grupo

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Plugin Support
pt: Ajuda ao Plugin

en: Position
pt: Posição

en: Post &amp; Page URLs
pt: URLs de Post &amp; Página

en: Previous
pt: Anterior

en: Process Current Logs
pt: Processar Logs Atuais

en: RSS Token
pt: Token RSS

en: Raw .htaccess
pt: .htacess original

en: Redirect to
pt: Redirecionar para

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para URL

en: Redirect to random post
pt: Redirecionar para um post aleatório

en: Redirected by
pt: Redirecionar por

en: Redirection Bug Tracker
pt: Redirection - Bug Tracker

en: Redirection Documentation
pt: Redirection - Documentação

en: Redirection FAQ
pt: Redirection - FAQ

en: Redirection Help
pt: Redirection - Ajuda

en: Redirection Log
pt: Log de Redirecionamentos

en: Redirection Support
pt: Ajuda do Redirection

en: Redirection Support Forum
pt: Redirection - Fórum de Suporte

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
pt: Dados do Redirection foram removidos e o plugin foi desativado

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely!  However, it has required a great deal of time and effort to develop and if it has been useful you can help support this development by <strong>making a small donation</strong>.
pt: Redirection é gratuito para uso - ah como a vida é bela! Entretanto, seu desenvolvimento requer tempo e esforço, e se ele lhe foi útil você pode nos ajudar a manter o desenvolvimento através de uma <strong>pequena doação</strong>.

en: Redirections
pt: Redirecionamentos

en: Redirections for group
pt: Redirecionamentos para o grupo

en: Redirects
pt: Redirecionamentos

en: Regex
pt: Expressão Regular

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Reset Hits
pt: Reiniciar contagem de acessos

en: Save
pt: Salvar

en: Search
pt: Buscar

en: Select All
pt: Selecionar Todos

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
pt: Selecionar esta opção irá remover todos os redirecionamentos, logs e todas as opções associadas ao plugin Redirection. Certifique-se de que é isso mesmo que deseja fazer.

en: Server default
pt: Padrão do servidor

en: Settings
pt: Configurações

en: Show errors
pt: Exibir erros

en: Site URL
pt: URL do Site

en: Sorry, but your redirection was not created
pt: Desculpe, mas seu redirecionamento não foi criado

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Strip Index
pt: Remover Index

en: Strip WWW
pt: Remover WWW

en: Strip WWW (%s)
pt: Remover WWW (%s)

en: Strip index files (html,php)
pt: Remover arquivos de índice (html, php)

en: Strip index files (html,php,asp)
pt: Remover arquivos de índice (html,asp,php)

en: Strip index.php
pt: Remover index.php

en: Support
pt: Ajuda

en: Target URL
pt: URL de destino

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
pt: A URL de destino será escolhida a partir de uma das seguintes URLs, dependendo se o usuário fez o login ou não. Deixar uma URL vazia significa que o usuário não é redirecionado.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
pt: O visitante será redirecionado a partir da URL de origem se o referrer corresponder.  Se <em>corresponder</em> você pode especificar uma URL de destino para onde encaminhar os visitantes, e outra URL se <em>não corresponder</em>. Deixar uma URL vazia significa que o visitante não será redirecionado.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
pt: O visitante será redirecionado a partir da URL de origem se o <em>User-Agent</em> corresponder.  Se <em>corresponder</em> você pode especificar uma URL de destino para onde encaminhar os visitantes, e outra URL se não <em>não corresponder</em> caso contrário. Deixar uma URL vazia significa que o visitante não será redirecionado.

en: There are no logs to display!
pt: Nenhum log a ser exibido!

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
pt: Estas ações afetarão todos os logs disponíveis (seu termo de busca irá restringir os itens do log).

en: This will act as an incentive for me to carry on developing, providing countless hours of support, and including new features and suggestions. You get some useful software and I get to carry on making it.  Everybody wins.
pt: Isso servirá como um incentivo para que eu possa continuar o desenvolvimento, fornecer incontáveis horas de suporte, incluir novos recursos e implementar sugestões. Você ganha um software útil e eu continuo desenvolvendo-o. Todos ganham.

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
pt: Isso será utilizado para gerar automaticamente uma URL se nenhuma for fornecida. Você pode usar as tags especiais $dec$ (decimal) ou $hex$ (hexadecimal) para inserir um ID único

en: Time Limit
pt: Limite de Tempo

en: Title
pt: Título

en: Toggle
pt: Alternar

en: Tracked
pt: Rastrado

en: Translations
pt: Traduções

en: Type
pt: Tipo

en: URL Monitoring
pt: Monitoração de URL

en: URL and login status
pt: URL e status de login

en: URL and referrer
pt: URL e referrer

en: URL and user agent
pt: URL e User-Agent

en: URL only
pt: URL

en: Uncheck one or both of these to turn off logging and reduce database load if your redirected URLs are hit very frequently, and/or your site is very busy and pages are often not found.
pt: Desmarque uma ou ambas para desativar armazenamento de logs, melhorando performance do banco de dados caso suas URLs redirecionadas sejam frequentemente acessadas e/ou seu site é muito acessado e gera muitos erros 404.

en: Update
pt: Atualizar

en: User Agent
pt: User-Agent

en: View as
pt: Visualizar como

en: Whether to track 'hits' to items
pt: Rastrar ou não os acessos aos itens

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
pt: Wordpress está instalado em: <code>%s</code>

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
pt: A importação de XML está disponível apenas para PHP5 - você está usando PHP4.

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
pt: Redirection pode detectar mudanças em URLs e criar automaticamente um redirecionamento em um grupo específico.

en: You have no groups in this module.
pt: Você não possuim nenhum grupo neste módulo.

en: You have no modules defined yet
pt: Você ainda não possui nenhum módulo definido

en: You have no redirections.
pt: Você não possui redirecionamentos.

en: Your group was added successfully
pt: Seu grupo foi adicionado com sucesso

en: Your logs have been deleted
pt: Seus logs foram removidos

en: Your module was not created - did you provide a name?
pt: Seu módulo não foi criado - tem certeza de que forneceu um nome?

en: Your module was successfully created
pt: Seu módulo foi criado com sucesso

en: Your options were updated
pt: Suas opções foram atualizadas

en: Your redirection has been added.
pt: Seu redirecionamento foi adicionado.

en: days (enter 0 for no expiry)
pt: dias (insira 0 para nunca expirarem)

en: delete
pt: remover

en: disabled
pt: desativado

en: edit
pt: editar

en: edit group
pt: editar grupo

en: for
pt: para

en: force WWW
pt: forçar WWW

en: go
pt: ir

en: log 404 Not Found requests
pt: armazenar em log requisições que geram erros 404 Not Found

en: log redirected requests
pt: armazenar em log requisições redirecionadas

en: memory limit at %dMB
pt: limite de memória em %dMB

en: no errors
pt: sem erros

en: optional
pt: opcional

en: re-order
pt: Reordenar

en: reset
pt: reinicializar

en: save order
pt: salvar ordem

en: show errors
pt: exibir erros

en: strip WWW
pt: remover WWW

en: strip index
pt: remover index

en: time limit at %ss
pt: limite de tempo em %ss

en: time limit set as long as possible
pt: limite de tempo definido como "quanto tempo for preciso"
