Redirect - en to tr translation catalogue (200 entries)

en:  for external site: <code>%s</code>
tr: başka bir site için: <code>%s</code>

en: %d per-page
tr: %d sayfa-basi

en: %s by matching %s
tr: %s karsilik gelen %s

en: %s imported on %s at %s
tr: %s aktarıldığı tarih %s в %s

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 2 minutes
tr: 2 dakika

en: 30 seconds
tr: 30 saniye

en: 404 Errors
tr: 404 Hataları

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
tr: <p style="color: red">Bu işlem tanımsızdır.</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
tr: <p style="color: red">Bu kaynağa ulaşma hakkınız yoktur.</p>

en: <small>No options have been set</small>
tr: <small>Hiçbir özellik ayarlanmadı</small>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
tr: <strong>Yapılandırılmış <code>.htaccess</code> dosyasının üzerine yazamaszınız. Lütfen dosya kullanım izinlerini kontrol ediniz.</strong>

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
tr: <strong>Aktif değil: Kullanmadan önce aktif etmelisiniz <a href="options-permalink.php">kalıcı bağlantılar</a></strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
tr: <strong>Aktif değil: aktif olabilmesi için herhangi bir <code>.htaccess</code> dosyasının adresini giriniz.</strong>

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
tr: <strong>Adres geçersiz - adresin var olup olmadığını kontrol ediniz</strong>

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
tr: Bu modül yönlendirmelerin nasıl ele alınacağını belirleyen bir kontrol unsurudur. WordPress modülünde elementin WordPress tarafından işlendiğini, bir Apache modülü içindeki elemanların<code>.htaccess</code> tarafından nasıl ele alındığını ve 404 modülü içindeki elementlerin nasıl etkileşim gösterdiği kayıt edilir.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
tr: Sadece tek bir besleme okuyucuya Redirection'un RSS adresini okuma izni vardır. (Otomatik belirlenmesi  için bos bırakınız)

en: Action
tr: İşlem

en: Add
tr: Ekle

en: Add Group
tr: Yeni Grup Ekle

en: Add Module
tr: Modüle Ekle

en: Add Redirection
tr: Yönlendirme Ekle

en: Add new redirection
tr: Yeni yönlendirme ekle

en: Advanced: For management of external sites
tr: Gelişmiş: Harici sitelerin yönetimi için

en: Allow IPs
tr: IP'ye İzin ver

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
tr: Alternatif olarak, eğer birçok dil konuşabiliyorsanız. Bu plugin'i başka dillere çevirebilirsiniz. Bütün gerekli bilgileri de şu adreste ki yazımda açıkladım.<a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">Buraya tıklayın.</a>

en: Apply
tr: Uygula

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: As long as possible
tr: Mümkün olduğu sürece

en: Attractive searches that go beyond the default WordPress search and increase the usefulness of your site.
tr: Etkileyici aramalar Wordpress arama özelliğini daha cazip kılar ve sitenin kullanılırlığını büyük ölçüde arttırır.

en: Auto-generate URL
tr: URL'yi otomatik oluştur

en: Ban IPs
tr: IP'yi Engelle

en: Bulk Actions
tr: Toplu İşlem

en: Cancel
tr: İptal

en: Canonical
tr: Yasal

en: Category URLs
tr: URL'leri kategorize et

en: Create
tr: Oluştur

en: Date
tr: Tarih

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Logs
tr: Kayıtları Sil

en: Delete Redirection
tr: Yönlendirmeyi sil

en: Details
tr: Detaylar

en: Disabling a group will disable all items contained within it
tr: Bir grubu etkisizleştirmek, grup içindeki bütün elemanları etkisiz hâle getirir.

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
tr: Gösterilen %s&#8211;%s of %s

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Don't monitor
tr: URL Takip etme

en: Enabled
tr: Aktif

en: Error (404)
tr: Hata (404)

en: Error Level
tr: Hata Derecesi

en: Expire Logs
tr: Kayıtları Sonlandır

en: Export to CSV
tr: CSV'ye aktar

en: Failed to retrieve group data
tr: Grup bilgisi alınırken hata oluştu

en: Failed to retrieve module data
tr: Modüle bilgisi alınırken hata oluştu

en: Filter
tr: Filtrele

en: Force WWW
tr: Zorlama WWW

en: Force WWW (www.%s)
tr: Zorlama WWW (www.%s)

en: Go
tr: Git

en: Group
tr: Grup

en: Groups
tr: Gruplar

en: Groups for module
tr: Grup için modül

en: HTTP Code
tr: HTTP Kodu

en: HeadSpace
tr: Headspace

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
tr: Burada, daha önce oluşturulmuş bir .htaccess dosyası, CSV dosyası veya XML Yönlendirme dosyasından içeri bilgi aktarabilirsiniz.

en: Hits
tr: Hitler

en: How many widgets would you like?
tr: Kaç tane bileşen istiyorsunuz?

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
tr: Ben iyi birisiyim ve bu eklentiyi yazan kişiyi desteklemeliyim.

en: IP Lookup Service
tr: IP Arama Servisi

en: IPs are allowed
tr: IP'lere izin verildi

en: IPs are banned
tr: IP'ler engellendi

en: Import
tr: Aktar

en: Import into
tr: İçeri Aktar

en: Items
tr: Elemanlar

en: Last Access
tr: Son Giriş

en: Leave as is
tr: Olduğu gibi bırak

en: Location
tr: Yer

en: Log
tr: Kayıtlar

en: Log 404s
tr: 404 Kayıtları

en: Logged In
tr: Giriş Yapıldı

en: Logged Out
tr: Çıkış Yapıldı

en: Match
tr: Karşılaştır

en: Matched
tr: Karşılaştırıldı

en: Memory Limit
tr: Hafıza Limiti

en: Modified posts
tr: Değiştirilmiş Yazı

en: Module
tr: Modüle

en: Modules
tr: Modüller

en: Monitor new posts
tr: Yeni yazıları takip et

en: Move To
tr: Taşı

en: Name
tr: İsim

en: Next
tr: İleri

en: No errors
tr: Hiçbir hata yok

en: No items have been selected
tr: Hiçbir eleman seçilmemiştir

en: No items were imported
tr: Hiçbir eleman içeri aktarılmadı

en: Not matched
tr: Karşılaştırılamadı

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
tr: Grup, bir XML dosyası yüklemesine açık değildir.

en: Note: Hits are dependant on log entries
tr: Not: Hitler, giriş kayıtlarına göre değişiklik gösterir.

en: Operations
tr: Operasyonlar

en: Options
tr: Ayarlar

en: Other plugins
tr: Diğer eklentiler

en: Pass-through
tr: Doğrudan

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
tr: Lütfen, soru sormadan önce Redirection Yardım Dosyaları, Sıkça Sorulan Sorular(S.S.S) ve Hata Ayıklayıcıyı inceleyiniz.

en: Please specify a group name
tr: Lütfen bir grup ismi belirtiniz

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyiniz...

en: Plugin Support
tr: Plugin'i Destekle

en: Position
tr: Pozisyon

en: Post &amp; Page URLs
tr: Yazı &amp; Sayfa URLleri

en: Previous
tr: Geri

en: Process Current Logs
tr: Güncel Kayıtlara Uygula

en: RSS Token
tr: Alınan RSS

en: Raw .htaccess
tr: Değiştirilmemiş .htaccess

en: Redirect to
tr: Buraya yönlendir

en: Redirect to URL
tr: URL'ye Yönlendir

en: Redirect to random post
tr: Rastgele bir yazıya yönlendir

en: Redirected by
tr: Tarafından yönlendirildi

en: Redirection Bug Tracker
tr: Redirection Hata Ayıklayıcısı

en: Redirection Documentation
tr: Redirection Yardım Dosyaları

en: Redirection FAQ
tr: Redirection S.S.S

en: Redirection Help
tr: Redirection Yardım

en: Redirection Log
tr: Yönlendirme Kayıtları

en: Redirection Support
tr: Redirection Destek

en: Redirection Support Forum
tr: Redirection Yardım Forumu

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
tr: Redirection bilgileri silindi ve eklenti etkisizleştirildi

en: Redirection has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $8</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
tr: Redirection'u geliştirmek için çok büyük zaman ve çaba harcandı. Eğer <strong>8$'lik bir bağışta</strong> bulunursanız benim için cok faydalı olacaktır. Bu sayede plugin'i geliştirmeye devam edecek ve sizlere daha iyisini sunmaya çalışacağım. Teşekkürler.

en: Redirections
tr: Yönlendirmeler

en: Redirections for group
tr: Gruplar için yönlendirme

en: Redirects
tr: Yönlendirmeler

en: Referrer
tr: Ziyaretçi gönderen

en: Regular expression
tr: Düzenli İfadeler

en: Reset Hits
tr: Hitleri Sıfırla

en: Save
tr: Kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Search Unleashed
tr: Arama kısıtlandı

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
tr: Bu özelliği seçmek bütün yönlendirmeleri, kayıtları ve Redirection eklentisiyle ilgili bütün ayarları silecektir. Lütfen, bunu yapmak istediğinizden emin olunuz.

en: Server default
tr: Varsayılan sunucu

en: Show errors
tr: Hataları göster

en: Sorry, but your redirection was not created
tr: Üzgünüm, yönlendirileceğiniz alan oluşturulmamıştır.

en: Source URL
tr: Kaynak URL

en: Strip Index
tr: Parçala Index

en: Strip WWW
tr: Kes WWW

en: Strip WWW (%s)
tr: Parçala WWW (%s)

en: Strip index files (html,php)
tr: Anasayfa dosyalarını parçala (html, php)

en: Strip index files (html,php,asp)
tr: Index dosyasını parçala (html,php,asp)

en: Strip index.php
tr: Kes index.php

en: Target URL
tr: Hedef URL

en: The most complete SEO meta-data manager and all-round general purpose plugin for WordPress.  Replace five or six plugins with one single super-plugin!
tr: Wordpres için eksiksiz en iyi SEO meta-data yöneticisi ve ultra amaçlı bir plugin.

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
tr: Hedef URL, sıradaki URL'lerin içinden seçilecek, ve kullanıcının giriş yapıp yapmamış olmasına göre değişiklik gösterir. Boş bir URL yazmak ise kullanıcının yönlendirilmeyeceği anlamına gelir.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
tr: Ziyaretçi yönlendirmede eşleşme oluyorsa kaynak URL'den yönlendirilecektir. Ziyaretçilerin yönlendirilmesi için <em>eşleşme oluyorsa</em> hedef URL adresini belirleyebilirsiniz, eğer <em>eşleşme olmuyorsa</em> ziyaretçi adrese yönlendirilmeyecektir. URL'yi boş bırakmak ziyaretçinin yönlendirilmeyeceği anlamına gelmektedir.

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
tr: Ziyaretçi kullanıcı arayüzü eşleşiyorsa kaynak URL'den yönlendirilecektir. Ziyaretçilerin yönlendirilmesi için <em>eşleşme oluyorsa</em> hedef URL adresini belirleyebilirsiniz, eğer <em>eşleşme olmuyorsa</em> ziyaretçi adrese yönlendirilmeyecektir. URL'yi boş bırakmak ziyaretçinin yönlendirilmeyeceği anlamına gelmektedir. <strong>Tüm karşılaştırmalarda düzenli ifadeler olarak uygulanmaktadır.</strong>.

en: There are no logs to display!
tr: Gösterilecek başka kayıt bulunmamaktadır!

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
tr: Bu işlem bütün güncel kayıtlara uygulanacaktır.(mesela, arama yaparken kullandığınız cümle, diğer kayıtlara sınırlama getirecektir.)

en: This notice will only be shown at periodic intervals.
tr: Bu uyarı sadece periyodik aralıklarla gösterilecektir.

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
tr: Eğer URL adresi girmemişseniz, bu URL otomatik oluşturulmuş bir URL olarak kullanılacaktır. Etiketlerin karışmaması için $dec$ veya $hex$  gibi özel etiketler kullanabilirsiniz.

en: Title
tr: Başlık

en: Toggle
tr: Bağla

en: Tracked
tr: İzlendi

en: Type
tr: Tür

en: URL Monitoring
tr: URL Takibi

en: URL and login status
tr: URL ve giriş bilgileri

en: URL and referrer
tr: URL ve ziyaretçi gönderen

en: URL and user agent
tr: URL ve kullanıcı bilgileri

en: URL only
tr: Yalnız URL

en: Update
tr: Güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: User Agent
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: View as
tr: Olarak görüntüle

en: Whether to track 'hits' to items
tr: Nesnenin izlenip izlenmediği

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
tr: WordPress yüklendi: <code>%s</code>

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
tr: İçeri XML aktarmak sadece PHP5 ile yapılabilir, sizde ise PHP4 bulunmaktadır.

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
tr: Redirection'un otomatik olarak tespit ettiği URL'leri ve belirlenmiş URL gruplarını görebilirsiniz.

en: You have no groups in this module.
tr: Bu modüle altında hiçbir grup bulunmamaktadır.

en: You have no modules defined yet
tr: Henüz, tanımlı bir modülünüz bulunmamaktadır

en: You have no redirections.
tr: Hiçbir yönlendirmeniz bulunmamaktadır.

en: You may also be interested in some of my other plugins:
tr: Belki yaptığım diğer plugin'ler ilginizi çekebilir:

en: Your group was added successfully
tr: Grup başarıyla kaydedildi

en: Your logs have been deleted
tr: İşlem geçmişiniz kaydedildi

en: Your module was not created - did you provide a name?
tr: Modülünüz oluşturulamadı, isim yazdığınızdan emin misiniz?

en: Your module was successfully created
tr: Modülünüz başarıyla oluşturuldu

en: Your options were updated
tr: Ayarlarınız güncellendi

en: Your redirection has been added.
tr: Yeni yönlendirmeniz eklenmiştir.

en: days (enter 0 for no expiry)
tr: gün (sınırsız olması için 0 giriniz)

en: delete
tr: sil

en: disabled
tr: aktif değil

en: edit
tr: düzenle

en: edit group
tr: grup düzenle

en: for
tr: /

en: force WWW
tr: zorlama WWW

en: go
tr: git

en: memory limit at %dMB
tr: hafıza limiti %dMB

en: no errors
tr: hatasız

en: optional
tr: Opsiyonal

en: re-order
tr: tekrar sırala

en: reset
tr: sıfırla

en: save order
tr: sıralamayı kaydet

en: show errors
tr: hataları göster

en: strip WWW
tr: parçala WWW

en: strip index
tr: parçala index

en: time limit at %ss
tr: zaman limiti %ss

en: time limit set as long as possible
tr: zaman limitini olabildiğince en büyüğe ayarla

en: very flexible and powerful text insertion that allows you to insert what you want, wherever you want it.
tr: çok esnek ve güçlü yazı ekleme fonksiyonlarını içeriyor ve istediğiniz her yazıyı ekleme olanağı sunuyor.
